-->

নিমখ পানীৰ উপকাৰিতা আৰু অপকাৰিতা, ই ওজন হ্ৰাস কৰাত সহায় কৰে

নিমখ পানীৰ উপকাৰিতা আৰু অপকাৰিতা বিষয়ে জানি লওঁ আহক

পানীৰ সৈতে অলপ নিমখ আপোনাৰ বাবে কিমান লাভজনক বুলি আপুনি জানে নেকি? কণ্ঠ আৰু পেটৰ সমস্যা উপশম কৰাৰ ই এক আটাইতকৈ কাৰ্যকৰী উপায়, কিন্তু সৰল (সাধাৰণ) নিমখৰ সলনি কেঁচা নিমখ, ক'লা নিমখ ব্যৱহাৰ কৰাটো অধিক লাভজনক। কেঁচা নিমখ শৰীৰৰ বাবে ভাল। ই ৰক্ত শৰ্কৰা (blood sugar) ভাৰসাম্য ৰখাত, বিপাক নিয়ন্ত্ৰণ কৰা আৰু ৰোগ প্ৰতিৰোধ প্ৰণালী বৃদ্ধি কৰাত সহায় কৰে।

নিমখ পানীৰ উপকাৰিতা আৰু অপকাৰিতা, ই ওজন হ্ৰাস কৰাত সহায় কৰে
 

ঠাণ্ডা চৰ্দি-কাহত নিমখৰ পানী লাভজনক

যদি আপুনি চৰ্দি কাহৰ বাবে কণ্ঠ বিফলতাৰ সমস্যাত ভুগি আছে, এক গিলাচ কুহুমীয়া গৰম পানীত নিমখ দিয়ক। ই আপোনাক সকাহ দিব। দৰাচলতে, নিমখ পানীৰ ফলত কণ্ঠৰ ফুলা কলাত থকা পানী আঁতৰ কৰে আৰু কণ্ঠৰ সমস্যা উপশম কৰাত সহায় কৰে।

নিমখ পানীৰ দ্বাৰা ওজন হ্ৰাস হোৱাত সহায় হয়

নিমখ পানী কেৱল পাকস্থলীৰ ৰোগৰ (গেছ, হজম আদি) লাভজনক নহয়, লগতে ওজন হ্ৰাস কৰাত সহায় কৰে। সঁচাকৈয়ে, ই হজম সংশোধন কৰি শৰীৰৰ কোষবোৰ পুষ্টি কৰে, যি মেদবহুলতা নিয়ন্ত্ৰণ কৰাত সহায় কৰে।

হাড়ৰ স্বাস্থ্য নিমখ পানীৰ অধিকাৰ

নিমখ পানীই হাড়ৰ স্বাস্থ্য উন্নত কৰাত সহায় কৰে বুলি জনা যায়, কিয়নো ই প্ৰাকৃতিকভাৱে স্বাস্থ্যকৰ খনিজ পদাৰ্থৰে সমৃদ্ধ আৰু ক্ষাৰকীয় প্ৰভাৱ থাকে। ইয়াৰ গ্ৰহণে হাড় শক্তিশালী কৰাত সহায় কৰে।

ভাল টোপনি নিমখ পানী গ্ৰহণত সহায় কৰে

অপৰিহিত নিমখে চাপ হ্ৰাস কৰাত সহায় কৰে, যি ভাল টোপনিত সহায় কৰে, কিয়নো বেছিভাগ লোকৰ চাপৰ মুখ্য কাৰণ হৈছে যথেষ্ট টোপনি নোপোৱা। গৰম পানীত নিমখ যোগ দি, সুৰা পান কৰিলে আপোনাৰ অচিট'চিট'নৰ স্তৰ বৃদ্ধি কৰিব পাৰে। অচিট'চিট'ন হৈছে এক হৰ্মোন যি আপোনাক শান্ত আৰু শিথিল অনুভৱ কৰাত সহায় কৰে।  

নিমখ পানীৰ অপকাৰিতা

অধ্যয়নে দেখুৱায় যে অত্যাধিক নিমখ সেৱন কৰাটো শৰীৰৰ বাবে ক্ষতিকাৰক। সঁচাকৈয়ে, বৃহৎ পৰিমাণৰ নিমখব্যৱহাৰে শৰীৰৰ পৰা প্ৰস্ৰাৱৰ যোগেৰে অধিক কেলচিয়াম সৃষ্টি কৰে, সেয়েহে ই আপোনাৰ হাড়প্ৰভাৱিত কৰে। ই হাড় দুৰ্বল কৰিব পাৰে। বৃহৎ পৰিমাণত নিমখ গ্ৰহণকৰিলে ও ভাওস্কৰক ৰোগ বৃদ্ধি কৰে। সেয়েহে, সীমিত পৰিমাণত নিমখ ব্যৱহাৰ কৰিব।

NEXT ARTICLE Next Post
PREVIOUS ARTICLE Previous Post
NEXT ARTICLE Next Post
PREVIOUS ARTICLE Previous Post